BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12509196
nr 1250 9196
Ljusstakar
ett par, nysilver, Nyrokoko. Höjd: 35
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
måndag 29 april 2019
kl 18:50:01
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.